brain 40356 1280

Jak poznám, že se učím tak, že to funguje?

Takhle to říkají moji absolventi:

Učení, které vlastně není ani tak učení, mě baví a po 3 měsících zvládnu v angličtině více, než předtím. To mě zase povzbudí, a já mám chuť jít dál.

 

Za svou téměř 10letou praxi lektorství angličtiny a osobního rozvoje jsem dospěla k poznání a otestování 5 tajemství paměti, která baví a fungují.

 

Tady jsou.

 

  1. Zájem a pozornost

  2. Spojování

  3. „Zvnitřnění“ – propojení s osobním životem

  4. Představivost a emoce

  5. Kreativní opakování

 

Všechny tyto principy nalézá nyní i moderní neurověda. S novým jazykem vzniká nová oblast v mozku poblíž té, která je zodpovědná za mateřský jazyk.

 

Používáme-li metody, které propojují pravou a levou hemisféru, vzniká nové nervové dráhy, jsme bystřejší v myšlení, zlepšujeme svou paměť a tvořivost.

 
Zájem a pozornost

Je nezbytné vytvořit si takové prostředí, kde nic dalšího neodvádí mou pozornost. Vím moc dobře, proč chci mluvit anglicky – a proto si pro to dopředu vyhradím čas a prostor. Znáte nějakého medika? Pokud ano, pak víte, jak zapálený pro medicínu je. Udělá pro ni cokoli. Každý den. Pro angličtinu nám stačí 15 minut denně :-)

 
Spojování

Náš mozek se učí spojováním. Dříve naučené s novým či slovíčka z jedné oblasti. Existují nejrůznější způsoby, jak kreativně spojovat.

 
„Zvnitřnění“ – propojení s osobním životem

Nový jazyk nemůže být předmět oddělený od života. Je součástí – vzpomeňte si, jak jsme se učili mateřštinu jako děti. Bylo to jednou týdně hodinu?

 
Představivost a emoce

Klíčem k pravohemisférickému učení je představivost, tělo a emoce. Díky jejich zapojení využíváme daleko větší kapacitu mozku, než při mechanickém překládání, kde se „lopotí“ pouze levá hemisféra.

Nejlépe si pamatujeme, když se naučíme při učení vstupovat do hladiny alfa, tedy relaxace.

 
Kreativní opakování

Vše výše uvedené umocníme, když zapojíme svou fantazii při pravidelném používání a opakování.

Stačí 15-30 minut denně a vědět, jak. Skvělá zpráva je, že při následném spánku mozek ty informace, které jsme ve dnech označili jako „důležité“ (díky předchozím 4 postupům), ukládá, aby je další den mohl aktivně použít.

 

Jedním z kreativních způsobů opakování je předávání dál. My lidé jsme společenští tvorové a neustále si mezi sebou něco sdělujeme. Nejlépe si pamatujeme to, o čem nejčastěji mluvíme – proto naučte druhé to, co se sami učíte :)

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajímá vás, dostat těchto 5 tajemství pod kůži?
Přijďte na koučink.

Nejnovější články
Máte zájem o novinky? Lotosový zpravodaj je tu (kdykoli možné odhlásit)

adela3