Články od Lotus English

4 tipy jak bezbolestně na angličtinu

Začínáte po letech s angličtinou, či ji chcete nechat rozkvést? Než oprášíte svou jazykovou poličku, mějte tyto 4 tipy v malíku a ušetříte si čas, peníze a hlavně nervy. Angličtina může být docela relax.

1. Mít své „proč“

Určitě nějaké máte. Sepište si jej. Se svými klienty si dokonce zakládáme osobní deník (My English Journal). Jeho hlavní funkcí je zaznamenání toho, čeho chcete dosáhnout a proč, neboli vize.

Napište ji konkrétně. Místo neurčitého „Mluvím anglicky všude a se všemi“ vizi formulujte tak, abyste už nyní měli pocit, že je dosažitelná.

 Příklad:
Bez problémů zařídím ubytování v hotelu.“ (pro mírně pokročilé)
Baví mě, když se dívám na film bez titulků.“ (pro pokročilé)

Proč?

Cíl si představíte ostřeji a barvitěji. Pocit, že je zvládnutelný, vás příjemně motivuje. Odpadne pocit, že učit se jazyk je něco jako šplhat na Mount Everest :-)


2. Zapomeňte na představy o učení

Znamenalo pro vás dříve učení biflování, litry vypitého kafe, bolavá záda a pak stejně nakonec „nepohodlno“, když jste měli naučené použít?

Bohužel se nám v naší kotlině stalo, že zažíváme spíše tohle, než zábavu a pohodu. Navíc při mluvení ostych, stres, anebo rovnou „vokno“.

Jde to i jinak.

Vrátit se při učení k dětské duši v sobě. Všichni ji máme. Pro ni není učení něco odděleného od života. Jazyk není jen záležitost intelektu. Je spojený s psychikou, fantazií, emocemi, hrou. Takové má být učení i teď. 


3. Neučte se. Procvičujte.

Jazyk se nelze naučit stylem „Nejprve slovíčka, k nim gramatiku, pak je dám dohromady a budu mluvit.“

Je hezké, koupit si obrázkovou knížku a naučit se popisovat vybavení domu.

Je hezké, ukázkově vyplnit Murphyho gramatiku.

Když po nás pak ale cizinec chce popsat cestu, tak babo, raď :-)

Celé věty a konverzace. V praxi. Co se bude měnit, je jen pokročilost. Po každé budete mít fajn pocit, že jste něco konkrétního anglicky zvládli zase o trochu líp.


4. Plavte s křidélky

Když jdete anglicky něco vyřídit, ujistěte se, že to pro vás není stres. Proč mít zbytečně strach „Co když nebudu rozumět?“

Rozmluvit se je jako naučit se plavat :-) Také hned nepřeplavu Lipno nebo La Manche. Pěkně mělčina a nafukovací křidélka.

Záchranu můžem mít i s angličtinou. Kolegu, který pomůže, když nerozumím. Dostatek času, abych si dohledala slovíčko. Úplně klidně mohu tomu, s kým jsem, říci, že se domluvím. Jenom prosím pomaleji. On i já. Věty si rozmyslet.

Jsme přeci lidé. Už nestojíme před tabulí :-)

Angličtina může být docela relax.

Pomohly vám mé tipy? Ráda od vás uslyším. A dejte lajk ;-)