Články od Lotus English

Jak poznat svou jazykovou úroveň

 Dámy a pánové, dovolte mi, aby můj spis měl tentokrát nějakou tu úroveň. K čemu se nám úroveň hodí? Jak poznat, na jaké jste teď a jak to udělat, abyste se ladně vyhoupli o jeden ten level výše? Pohodlně se usaďte a připravte se na svůj dnešní kulturní zážitek. Jak říká moje kamarádka, spojíte příjemné s příjemným. Dozvíte se tohle všechno, pochopíte to, i když nemáte žádné oficiální jazykové vzdělání, a ještě poradím, jak to udělat, aby to vyhoupnutí netrvalo roky. A to zní příjemně, nemyslíte?

 Žili, byli, jednoho dne se moudří evropští zastupitelé ve věcech vzdělávání rozhodli, že by bylo fajn mít nějaký společný rámec, který budou lidí používat proto, aby ostatním mohli dát vědět, co všechno dovedou vyjádřit v cizím jazyce, a nemuseli to dlouze popisovat.* I zrodily se jazykové úrovně.

Dnes když řeknete, že umíte anglicky na bé jedničku, vašemu protějšku, pokud ví, o co go, je hned jasné, co vše přibližně dovedete vyjádřit a co už je za hranicemi toho, co umíte. Znát svou jazykovou úroveň považuju za užitečné, pokud se chcete profesionálně prezentovat v životopise nebo pokud se hlásíte ke studiu v zahraničí mnohdy je uvedení úrovně přímo vyžadováno. I pokud se učíte angličtinu čistě z vlastní radosti, je neuvěřitelně motivující, pokud najednou zjistíte, že už zvládáte ty situace a témata, které odpovídají úrovni o jednu vyšší, než té, na které jste byli před pár měsíci. Co se mi na evropských úrovních ale líbí nejvíc, je že sami si podle jedné jediné tabulky můžete určit, na jaké úrovni jste, a nemusíte absolvovat kurzy k certifikátům. Sami můžete vyplnit svůj Jazykový pas, který připojíte k životopisu. Nezávislost ve vzdělávání, to je to, co podporuju. V Jazykovém pasu se hrdě můžete pochlubit i dobou, kterou jste strávila třeba jako aupair. I to patří k jazykovým zkušenostem. Co je doma, to se počítá, nemusíte mít na vše štempl.

Každý už někdy slyšel o zavedených termínech v jazykových kursech: začátečník, základní úroveň, mírně pokročilý, středně pokročilý, pokročilý a více pokročilý. Úrovně Společného referenčního rámce pro jazyky A1, A2, B1, B2, C1, C2 jim více méně odpovídají. A1-A2 na vás sedí, pokud ovládáte základy jazyka, na úrovních B1-B2 jste tzv. Samostatný uživatel. C1-C2 potom označují Zkušeného uživatele.

Základní popis k jednotlivým úrovním podá Wikipedie, ale osobně doporučuji držet se původního zdroje a navštívit webovou stránku Rady Evropy, kde najdete stupnici pro sebehodnocení pro všechny evropské jazyky. Povšimněte si, že drtivá většina charakteristik začíná slovy Umím… nebo Dokážu… Evropští vzdělávatelé byli pozitivně naladěni, a tak svou pokročilost hodnotíme podle toho, jak si v jazyce dovedeme poradit, jaké situace zvládneme a jestli dovedeme účinně komunikovat to, co potřebujeme. Když jsem v roce 2012 v Brně učila pod značkou Jazyk komunikačně, právě ona komunikační znalost jazyka bylo to, co mne začalo nejvíce zajímat. Ne kolik gramatiky a slovíček student zvládne, ale jestli si dovede poradit v reálných situacích, jako je nákup jízdenky, dotaz přes telefon či napsání motivačního dopisu.

Další zajímavou věcí je, že chcete-li určit svou úroveň, rozlišujte Porozumění (poslech, čtení), Mluvení a Psaní. Tradičně míváme v Čechách schopnost mluvit či psát o úroveň níže než ty ostatní. Zmíněný Jazykový pas si můžete vyplnit na tomto odkazu.

Jak tedy udělat pokrok o jednu úroveň výše a nejlépe to počítat v měsících? Za prvé, mějte na vědomí, že „vzdálenosti“ mezi úrovněmi nejsou stejné. Dostat se z nuly na znalost základních situací (A1/A2) může trvat klidně i jen několik týdnů, z A2 na B1 se dle mé zkušenosti lze dostat v řádech několika měsíců, kdy na B1 už používáte při běžných komunikačních situacích více gramatiky i slovní zásoby než na A2. Rozdíl mezi B1 a B2 je však ještě markantnější – uživatel B2 se již vyjadřuje plynně, umí reagovat spontánně a vyjadřuje snadno i domněnky, pravděpodobnosti nebo hypotézy. Kompetence se ještě prohloubí při vyšších úrovních.
Pro začátečníky osobně doporučuji metodu, které říkám „Rychlá střela“ – lekce s učitelem minimálně 2x týdně a doma se obklopit základní jednoduchou angličtinou. Váš pokrok vás nesmírně namotivuje. Od mírně a středně pokročilých doporučuji znát svou vnitřní motivaci do hloubky a vyhradit si na aktivní angličtinu denně čas alespoň půlhodiny. 
Držím Vám palce, ať Vaše angličtina rozkvete tak, jak si přejete.

------------------------------------

* Úrovně byly stvořeny také proto, aby se mohly následně úředně sjednotit směrnice, zkoušky, učebnice a kurikula ve vzdělávacích institucích, ale to je naštěstí mimo rámec tohoto článku.