Články od Lotus English

Jak na čtení v AJ

V zimním čase se nám chce více než kdy jindy zavrtat se do pěkné knihy nebo článku… tak proč to nevyužít pro výuku jazyka? Pojďte se rozečíst v angličtině už dnes! Provedu vás pěti kroky, které vám pomohou to vzít za správný konec a vybrat si ke čtení to nejvhodnější, aby už za pár týdnů se vaše slovní zásoba rozkošatěla jako ohňostroj nad Špilberkem a správná struktura vám začala skákat do hlavy. Takže jdeme na to.

Čtení je skvělý nástroj pro všestranný rozvoj vaší angličtiny. Kromě nových slovíček si totiž přirozeně osvojujete, jak je poskládat do věty a proložit těmi gramatickými nezbytnostmi typu pomocné sloveso, koncovka nebo člen. Jak tedy nejlépe na čtení? Zde je moje základní pětice.

1. Vědět, o co při čtení jde
Čtení nemá být dřina. Ano, potřebujete tu a tam slovník a taky si odstavec přečíst třeba třikrát, než ho pochopíte, ale vězte, že pokud věnujete určité věci pozornost a úsilí, vaše mysl okamžitě pochopí, že jde o něco, co si má zapamatovat. Je to doslova pokyn: „Hej, tohle mě zajímá, nauč se to!“
Co to vlastně děláte, když se učíte AJ? Jste v procesu učení se nového myšlenkového systému, který jinak formuluje věty, jinak pojímá svět. To je prostě fakt. A z četby tohle všechno můžete odkoukat… Když k tomu tak budete přistupovat, při čtení pak půjde o objevování nového systému, spíše než o překonávání překážek. Vnímáte ten rozdíl?

2. Ať vás to baví
Kdy číst a co? Za prvé, není větší zabiják motivace, než se do čtení nutit, přestože lépe by vám zrovna udělala procházka nebo dvacet minut jógy. Proto, prosím, čtěte v době, kdy jste mentálně odpočatí a těšíte se na to. Udělejte si z toho třeba váš osobní rituál, chcete-li. A za druhé, vybírejte si taková témata, která vás osobně baví. Pokud normálně nečtete noviny, nezačínejte s nimi ani v AJ, protože byste u toho dlouho nevydrželi. Naopak pokud vás zajímají třeba články o permakultuře, začněte je číst i v AJ – přirozeně se budete chtít učit slovíčka s tím spojená a lépe tak udržíte svou motivaci.

3. Často
Jak často číst? Často. Neznamená to knížka na týden, postačí 2-3 kapitoly nebo články týdně. Záleží samozřejmě na vaší počáteční úrovni (moje studentka na úrovni Starter se s knížkou mazlí i tři týdny a pochvaluje si, jak při každém opětovném čtení zas více rozumí), ale pokud jste mírně pokročilý, pak s frekvencí 2-3 kapitoly nebo středně dlouhé články týdně už po několika týdnech na sobě ucítíte pokrok – bude se vám číst snadněji. A to je přece zvládnutelné, ne?

4. Na slovíčka aktivně
Pasivně text vstřebáváte neustále. Často se mi například stává, že i po velice dlouhé době po čtení nějakého textu mi najednou „naskočí“ to správné slovíčko, zrovna když ho potřebuju. A i když jsem se ho nijak zvlášť neučila, přesto si najednou vzpomenu, v jakém textu jsem na něj narazila a o co tam přesně šlo. To samé se studentům stává s nějakou gramatickou vazbou, která je zaujme a přirozeně se ji naučí přímo v kontextu (ne z tabulky vzadu v učebnici ;-)
Dále je však dobré rozšiřovat si slovní zásobu i aktivně. Jedno slovíčko na stránku úplně postačí – šup s ním na papírovou kartičku, na kterou připíšete ještě příkladovou větu a nosíte ji všude s sebou. Garantuju, že za týden až tři (záleží na intenzitě) dívání se na kartičku už nové slovo budete mít zcela pod palcem!

5. A konečně, co tedy číst?
Zde je pár základních tipů, které vždy studentům doporučuji.

Zjednodušená četba
Ve větších knihkupectvích a knihovnách je k dostání zjednodušená četba – jedná se buď o původní příběhy přímo psané v jednoduché angličtině, anebo zjednodušená díla anglofonních autorů, často spolu s audionahrávkou. Chcete-li online povídky či e-knihy, určitě vyzkoušejte EFL Shorts, povídky či knihy vtipů Jeremyho Taylora nebo četbu na Help for English.

Online články
5 Minute English, News In Levels

Časopisy a noviny
Tištěný Bridge je určen především pro středoškoláky, ale ani dospělák nepohrdne články z nejrůznějších oborů (reálie, hudba, sport, diskuzní témata). Časopisy pro studenty nabízí i Mary Glasgow Magazines. Online pak najdete nepřeberné množství čtiva na Read My Mag, The English Magazine, anebo je tu The Prague Post.

Wikipedia in Smple English
Věděli jste, že existuje i Wiki v zjednodušené angličtině

Na závěr tip, jak poznat vhodnou úroveň. Začtěte se do stránky či dvou. Neznámých slovíček byste měli najít maximálně 5. Pokud je to více, četba je příliš obtížná a rozhodně si ji nechte až na později.
Kdo má rád „ověřenější“ vodítko k určení úrovně, může si udělat tzv. level test, který nabízí nakladatelství Oxford, Macmillan i Cambridge.

Doufám, že vám mé tipy pomohou. Jestliže máte individuální dotaz nebo téma, na které byste si rádi přečetli článek, určitě se nebojte napsat. Tak příjemnou zábavu!