Články od Lotus English

Proč znát své PROČ

Osobně, či zprostředkovaně, slýchávám především tyto otázky (a pochybnosti za nimi ukryté), na které se studenti ptají.

 

„Fakt jednou plynule mluvit, dokážu to vůbec (když už jsem dávno ze školy)?“

Jak si mám udržet motivaci?"

„Proč stále ještě nemluvím, když už se učím celé roky?“

„Chtěl bych… ale co když na učení nemám tolik času?“

 

Odpovím dnes dopisem, který bude o tom, proč je nezbytné, než se pustíme do studia, znát své Proč". Přeji příjemnou zábavu :-)

Milá studentko (milý studente),

 Rozumím Tvým otázkám, stejně jako pochybnostem, které o sobě možná máš. Bez oklik tedy půjdu rovnou k věci.
Nabídnu ti pro změnu já jednu otázku. Zavři si oči a párkrát se nadechni se a vydechni. Podívej se na chvilku do sebe.

A pak se zeptej sám sebe, jestli umět anglicky opravdu chceš.
Jestli skutečně ze srdce toužíš jednou plynule mluvit, číst, co potřebuješ, a gramaticky správně psát
a jestli také víš, proč. Jestli ti dělá radost představa, že v pohodě sleduješ filmy v originále a zpíváš si písničky. Tahle otázka je totiž naprosto zásadní.

Protože jestli je odpovědí jedno zvučné vnitřní ANO a jestli máš své velké PROČ, pak už teď vím, že to dokážeš. Všechny pochybnosti můžeš smést ze stolu, protože to vnitřní ANO bude tím, co tě bude motivovat k tomu, do učení se pustit, a co bude natolik silnou motivací, že si zařídíš svůj životní styl tak, aby sis na angličtinu skutečně čas našla (našel) a hlavně se na svůj cíl po čase pak nevykašlal(a).

Na stůl si dej radši svůj diář a zkus si učení naplánovat pro alespoň příštích 21 dní. Jak známe z mnohé praxe seberozvoje či sebeřízení, 21 dní je obvyklá doba, po kterou je vhodné opakovat nový rituál, praxi nebo zvyk, abychom jej integrovali do svého života (a nechali odejít zvyk starý). Jen na jedné věci záleží: vyber si ty studijní aktivity, které tě opravdu baví (život je přece krátký!). Naštěstí dnes už "výuka" může být jiné kafíčko, než co jsme znali ze školních škamen :-) Co takhle místo doplňovacích cvičení zavzpomínat na staré dobré Beatles a každý den si dát jeden karaoke song?

A co když si svým Proč nejsi ještě jistý nebo pochyby přetrvávají? Vřele doporučuju nechat si otázku ještě pár dní uležet. Naše podvědomí to vezme jako zadání a dodá odpovědi časem.

Podařilo se? Budu moc ráda, když svá přání zde posdílíš. Nikdy přece nevíme, kdy naše vlastní touha bude inspirací pro druhé!"

Rozkvetlý den přeje Adele